fbpx

VI GÖR TJEJER KODAR

Vi inspirerar kvinnor till att testa på programmering. 

Tjejer kodar i korthet

ANTAL UTBILDADE

Hittills har vi utbildat 4000+ kvinnor i programmering, varav 1600 bara under 2019. 

KONTAKT

hello@tjejerkodar.se

TEKNIKER

HTML & CSS, JavaScript, React, Node.js, Swift, hårdvara och spelutveckling.

Verksamhet

Kurser, resor och inspirationskvällar inom programmering för kvinnor. 

partners

Vi jobbar med utvalda partnerbolag som också vill se en förändring i techbranschen.

Funnits sedan

2015

Vilka är vi?

Vi är ledande inom kurser och utbildning i programmering för kvinnor i Sverige. Hittills har vi utbildat över 4000 kvinnor inom flertalet tekniker. Vårt mål är att sänka trösklarna och få fler kvinnor att testa på programmering.

Vid övriga frågor vänligen kontakta 👉 hello@tjejerkodar.se

Förutom Tjejer Kodar driver vi även Technigo, en skola inom programmering samt gör utbildningar för företag som vill lyfta den tekniska kompetensen internt. Kontakta oss på hello@technigo.io om ni är intresserade av att se vårt kursutbud.

Vi gör Tjejer Kodar

Marie Alesund

Program manager Technigo -
Marie@technigo.io

Hanna Pettersson

Co-founder -
 Hanna@tjejerkodar.se

Sandra hindskog

Co-founder -
Sandra@tjejerkodar.se


Jennie Dalgren

Teacher at Technigo -
Jennie@technigo.io

Rebecca Winterqvist

Event & community manager -
Rebecca@tjejerkodar.se

Petra Stenqvist

Talent manager Technigo -
Petra@technigo.io

⚡Få nyheter först⚡

Vi släpper kontinuerligt event och kurser där man kan få testa och lära sig programmera. Skriv upp dig för att få informationen först.